Isaac Asimov “Amžinybės pabaiga”

51Po ką tik pabaigto “Marsiečio” nusprendžiau perskaityti vieną senokai atidėliojamą fantastinę knygą – I. Asimov’o “Amžinybės pabaiga”. Ją turiu jau labai seniai, bet perskaityti taip ir neprisiruošiau. Nors paauglystėje skaityta Asimov’o “Fondas” padarė tikrai didelį ir gerą įspūdį. Todėl norėjau pratęsti pažintį su šiuo autoriumi, bet keliolika metų to padaryti taip ir neprisiruošiau. Tad džiaugiuosi, kad man tai pagaliau pavyko.

Ne tokioje tolimoje ateityje atsiranda organizacija (ar korporacija) pavadinimu Amžinybė. Ji įsikūrusi ne viename šimtmetyje ir atlieka savotišką ateities taisymo funkciją. Pvz., jeigu pasauliui  gresia karas, Amžinybės nariai – Stebėtojai stebi situaciją, pateikia savo išvadas aukštesniems organizacijos nariams, tada darbo imasi Skaičiuotojai, kurie apskaičiuoja kaip pakeisti dabartį, kad ateityje neįvyktų karas (be abejo, apskaičiuoja ir to pakeitimo pasekmes). Ir galiausiai Technikai nukeliauja į tam tikrą laiką ir atlieka tą pakeitimą (pvz., sugadina automobilį ar perkelia įrankių dėžę). Pagrindinis veikėjas Harlanas yra Technikas. Ir, kaip ir kiti Technikai, jis yra nemėgstamas kitų Amžinybės narių (kurie, beje, yra tik vyrai). Tačiau jis pripratęs prie vienatvės ir ignoravimo. Bent jau taip buvo kol nesutiko Nois. Ir dabar jau jam tenka rinktis – mergina ar Amžinybė. Siužetą papasakojau labai glaustai, bet nesinori prispoilinti.

Taip, tai yra knyga apie keliavimą laiku. Man daugelis tokio pobūdžio knygų ir filmų būna sunkiau perprantami – kartais sunku sugaudyti priežasties/pasekmės ryšį. Skaitydama šią knygą irgi vis galvojau, ar įmanoma tokia vis pasikartojančių (net per kelis šimtus šimtmečių) įvykių/veiksmų idėja, ar pasekmė neaplenkia priežasties. Na bet nežiūrint į tai, maždaug nuo vidurio knyga įtraukė taip, kad nebepaleidau jos iš rankų kol nebaigiau skaityti. O pabaigusi susimąsčiau: ar norėčiau, kad mano gyvenimą reguliuotų ir valdytų krūvelė visažinių, laikančių save dievais, galinčiais spręsti visų žmonių likimus. Juk rytoj gali pabusti jau visai kitu žmogumi ir to net nežinosi. Nežinosi, kad vakar turėjai mylimą vyrą, o jau šiandien gyveni viena ar su visiškai kitu žmogumi. Taip, Amžinybės nariai gerina įvairiuose šimtmečiuose gyvenančių žmonių gyvenimus, daro juos laimingesnius, tačiau kodėl būtent jie turi spręsti tokius svarbius dalykus? Ar galima aukoti šimtų žmonių gyvybes tam, kad išgelbėtum šimtus tūkstančių? Ar apskritai kas nors gali turėti tokią teisę? O gal geriau leisti žmonėms daryti klaidas (tiesa, kartais labai dideles ir rimtas)?

Ir nors fantastinė ir filosofinė knygos pusės man patiko, bet skaitant apie Harlano meilę Nois aš ja visiškai netikėjau. Ji, kaip ir pati Nois, man pasirodė gana plokščia. O ir banaloka, kad dėl moters Harlanas suabejoja organizacija kuriai priklauso ir yra ištikimas. Gal trūko gilesnės personažo psichologijos – būtent šioje knygoje norėtųsi šiek tiek daugiau paties Harlano dvejonių, galbūt net praregėjimo.

Žodžiu, knyga patiko, nes perskaičius ją vis mąstau apie joje iškeltus klausimus, ji manęs taip lengvai nepaleidžia. Tiesa, šaukštas deguto – ta pati meilė (kurios dėl manęs išvis galėjo nebūti). Planuoju dar kartą perskaityti “Fondą” ir susipažinti su kitais autoriaus kūriniais.

Įvertinimas 4/5

Anotacija: “Temporalinio lauko atradimas sąlygojo galimybę sukurti Amžinybę, superorganizaciją, konstroliuojančią visą pasaulio Istoriją, visą Realybę. Technikas Harlanas bei jo mylimoji Nois tėra menki sraigteliai gigantiškame Amžinybės mechanizme. Tačiau kaip tik jiems lemta atlikti Būtiną Minimalų Poveikį, kuris sukels stulbinančią, katastrofišką Maksimalią Laukiamą Reakciją. ”

Apie knygą:
Leidykla: Eridanas
Išleista: 1996
Puslapių sk.: 207

Perskaičiau per: 1 dieną
Iš kur gavau: turiu jau labai seniai.
Ar skaityčiau dar kartą: Greičiausiai taip.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: